Systemy magazynowania, transportu i dozowania mąki

Dzisiaj nie ma potrzeby przekonywania nikogo do słuszności i opłacalności inwestowania w systemy magazynowania i dozowania mąki. Instalacje silosowe są powszechnie znane, klienci poszukują rozwiązań odpowiednich dla swoich potrzeb, uzależnionych od wielkości produkcyjnej i bardzo często od warunków lokalowych.

Firma  Irpol,  wychodząc  naprzeciw  tym  wymaganiom, przygotowała w taki sposób swoją ofertę, aby każdy zainteresowany  znalazł  to,  czego  naprawdę  potrzebuje.  Firma przedstawia  każdemu  kupującemu  zazwyczaj  2–3  różne rozwiązania, spośród których w zależności od  możliwości (przede wszystkim finansowych) klient wybiera odpowiednią opcję. Bardzo często zdarza się, że klienci na wstępie rozmów pytają, ile takie silosy kosztują. Trudna jest na to odpowiedź, ponieważ cały system składa się z wielu elementów zmiennych. Zanim udzielimy takiej odpowiedzi, musimy się paru spraw dowiedzieć.

1. Jakie to mają być silosy

  • zewnętrzne: ze stali inox czy z włókna szklanego,
  • wewnętrzne:  ze  stali  inox  lub  stopu  aluminium  czy z płótna trevira


2. Wielkość silosów - z reguły klient ma wyobrażenie co do ilości magazynowanej mąki,

3. W  przypadku  silosów  wewnętrznych  musimy  poznać wymiary magazynu,  tzn. jego powierzchnię i wysokość,

4. Jaka jest wielkość produkcyjna, w szczególności: ilość mieszań w ciągu 1 godziny wielkość największego mieszania (co oczywiście bezpośrednio związane jest z wielkością miesiarki)


5.  Liczba  punktów  rozładunku, tzn.  czy  mąka  będzie dozowana  tylko  w  jednym  punkcie,  do  jednej,  a  może dwóch  mieszarek.  Często  istnieje  konieczność  stworzenia dwóch niezależnych punktów w dwóch różnych pomieszczeniach, gdzie jest produkowany chleb i ciasta cukiernicze.

6. Odległość od silosów do punktu/ów rozładunku.

7.  Czy  silosy  mają  być  wyposażone  w  system wag pozwalający na stałą kontrolę zasobów oraz pełną kontrolę przy rozładunku z mąkowozu. Znając  odpowiedź  na  te  pytania  jesteśmy w  stanie  przedstawić  trzy  propozycje  różniące się cenowo, przy czym każda z nich będzie rozwiązaniem  profesjonalnym  gwarantujący  najwyższą  jakość, długotrwałość i niezawodność.

Aby przybliżyć ofertę firmy Irpol, przedstawiamy naszą propozycję uwzględniającą wszystkie możliwe warianty.

1. Transport mąki pneumatyczny: ciśnieniowy lub ssący w  zależności od wydajności lub typu silosów


2. Zewnętrzne silosy na mąkę:

  • metalowe ze stali inox wykonywane  w różnych wielkościach do 80 ton
  • silosy z włókna szklanego wykonywane przy zastosowaniu najnowszych technologii.

Konstrukcja  monolityczna  pozwala  na  otrzymanie  doskonałej  gładzi  wewnętrznej  gwarantującej  optymalny rozładunek silosu. Silosy  zewnętrzne  znajdują  zastosowanie  wszędzie tam gdzie zużycie dobowe mąki jest wysokie i możliwości  magazynowe  pod  względem  powierzchniowym  – ograniczone.Wbrew  pozorom  silos  zewnętrzny  to  bardzo  dobre rozwiązanie  ponieważ  zajmuje  bardzo  mało  miejsca:  np. silos o pojemności 50 m3  na 30 t mąki  zajmuje powierzchnię 2,8 x 2,8 m. Przy silosach zewnętrznych stosujemy systemy antywilgotnościowe,  polegające  na wentylowaniu  silosu  w  przy padku znacznej różnicy temperatury panującej na zewnątrz i wewnątrz silosu, co zapobiega skraplaniu się pary.

 

3 . Wewnętrzne silosy na mąkę:

  • metalowe ze stali inox lub stopu aluminium – wykonywane w różnych wariantach i wielkościach umożliwiających „dopasowanie” do istniejących warunków lokalowych. Zastosowanie systemu aktywnego dna z napowietrzaniem mąki często sprawia, że klient wybiera właśnie ten wariant.
  • z  płótna  trevira  –  wykonywane  w  różnych  modelach i wielkościach, struktura płótna pozwala na przenikanie powietrza  do  wnętrza  silosu,  co  gwarantuje  napowietrzanie mąki w sposób naturalny. Ze  wszystkich  propozycji  jest  to  zdecydowanie  najbardziej  ekonomiczne  rozwiązanie,  znajdujące  powszechne zastosowanie w wielu piekarniach.


Każda  instalacja  silosowa  może  dodatkowo  zostać  wyposażona w następujące urządzenia:

1.  System  mikrodozowania –  dozowanie  mikroskładników: soli w postaci solanki, cukru, polepszaczy, drożdży i in. Zasobniki wagowe  o wysokim stopniu dokładności, połączone  z  głównym  komputerem  sterującym,  gwarantują precyzję ustalonych receptur produkcyjnych. W  miejsce  rozwiązania  automatycznego  możemy  zaproponować stację manualnego wyważania składników.

2. System dozowania wody z jednoczesnym mieszaniem i dozowaniem wody o żądanej temperaturze. Możliwe jest jednoczesne podłączenie wody ciepłej, wodociągowej i lodowej. Odmierzanie wody może odbywać się w sposób objętościowy lub poprzez ważenie.

3.  Systemy  ważenia  silosów –  pozwalający  na  stałą kontrolę  zasobów  oraz  ilość  mąki  przy  załadunku. System składa się z czterech czujników i mikroprocesora z wyświetlaczem wartości wagi.

Jak widać całość może składać się z bardzo wielu elementów, klienci czasami czują się zagubieni słysząc o tych wszystkich możliwościach, ale nasze doświadczenie Zawsze staramy się przedstawić ofertę w sposób jasny i czytelny tak aby zainteresowany nie miał żadnych wątpliwości, że wybiera najlepszy dla siebie wariant. Wszystkie prezentowane zdjęcia to niektóre z wielu systemów zrealizowanych przez firmę Irpol i zamontowanych w piekarniach i wytwórniach makaronów w Polsce. Dzięki  uprzejmości  naszych  klientów  –  użytkowników naszych systemów, każdy zainteresowany, który zdecyduje się na współpracę z nami, ma możliwość obejrzenia instalacji w pracy.pozwala na dobranie właściwego rozwiązania.

Nasi partnerzy

  • logo3.jpg
  • logo5.jpg
  • logo8.jpg
  • logo12.jpg
  • logo7.jpg
  • logo2.jpg
  • logo1.jpg
  • logo4.jpg
  • logo11.jpg
  • logo10.jpg
  • logo9.jpg
  • logo6.jpg