Systemy krojenia i pakowania

Zachowanie świeżości i jakości pieczywa, w odniesieniu do wzrastających wymagań klientów, stanowi bardzo ważny aspekt w funkcjonowaniu piekarni na rynku. Producenci pieczywa stale dążą do poszerzania  rynków  sprzedaży  przy  jednoczesnym  zachowaniu  najlepszych parametrów  produktu,  czyli  świeżości  i  higieny.  Tym  samym  temat krojenia i pakowania nabiera wyjątkowego znaczenia.

W tej dziedzinie firma IRPOL oferuje na polskim rynku włoskie  urządzenia  firmy  Gasparin,  mającej  40-letnie  doświadczenie w produkcji krajalnic i pakowaczek oraz linii specjalnych o szczególnym profilu produkcyjnym. Systemy krojenia i pakowania to rozległy temat, trudno byłoby w jednym artykule omówić szczegółowo wszystkie możliwe rozwiązania i poszczególne urządzenia znajdujące się  w  naszej  ofercie.  Dlatego  pokrótce  przypomnimy  podział   urządzeń   (znajdujących  się  w  naszej  ofercie) ze  względu  na  ich  rozwiązania techniczne i przeznaczenie. Nieco dłużej zatrzymamy się przy dwóch pozycjach,  a  mianowicie  liniach automatycznych, które ostatnio wzbudzają zainteresowanie naszych klientów. Wśród krajalnic z nożami trakowymi znajdują się krajalnice półautomatyczne i automatyczne o zróżnicowanym stopniu wydajności od 300 do 1200 szt./h. Krajalnice z nożami taśmowymi są zdecydowanie propozycjami o charakterze przemysłowym, ich wydajności są wysokie i zaczynają się od 1700 szt./h.  Przeznaczone  są do  piekarni,  w  których  kroi  się  znaczne  ilości  pieczywa w krótkim czasie.

Krajalnice do cięcia poziomego przeznaczone do krojenia poprzecznego, np. hamburger lub hot dogi, cięcie może być kompletne, czyli rozdzielające bułkę na dwie oddzielne  części  lub  cięcie  niepełne,  czyli  dwie  części bułki z jednej strony pozostają spójne(część łącząca grubości 1-2 mm).

Pakowaczki znajdujące się w naszej ofercie ze względu na sposób pracy i typ pakowania dzielimy na:

 • pakowaczki tunelowe – półautomaty i automaty do folii termokurczliwej polietylenowej lub polipropylenowej  przeznaczone  do  pakowania  zarówno wyrobów piekarskich jak i cukierniczych,
 • pakowaczki typu FLOW PACK, czyli poziomego pakowania, przeznaczone do różnego typu produktów, występujące w wielu modelach różniących się wydajnością, wyposażeniem w zależności od specyfiki produktu przeznaczonego do pakowania,
 • pakowaczki  pionowe   przeznaczone  głównie do pakowania bułek po kilka sztuk w jednym opakowaniu.

Uzupełnieniem  naszej  oferty  są klipsiarki  zamykające torebkę.

Wśród nich rozróżniamy:
 • klipsiarki pneumatyczne – manualne,
 • klipsiarki pneumatyczne – półautomatyczne,
 • klipsiarki pneumatyczne – automatyczne.
We wszystkich typach możliwe jest drukowanie lub wybijanie daty na klipsie. Do piekarni o charakterze przemysłowym skierowana jest nasza oferta linii automatycznych. Wszędzie tam, gdzie ważną rolę odgrywają czas krojenia i pakowanie pieczywa, a przede wszystkim duże znaczenie ma jakość i klasa opakowania, propozycja ta powinna spotkać się z zainteresowaniem.

Proponujemy dwa rozwiązania:
 • krojenie   i   pakowanie   na   pakowaczce   typu   FLOW PACK,
 • krojenie i pakowanie w torebkę.

Pierwsze  rozwiązanie  przeznaczone  jest  do  krojenia i  pakowania  pieczywa  tradycyjnego,  potocznie  zwanego „chlebem baltonowskim” jak również wszystkich odmian pieczywa foremkowego z pieczywem tostowym włącznie.Pieczywo załadowywane jest na taśmę transportową krajalnicy  automatycznej  mod.  1700  o  nożach  taśmowych. Prędkość przesuwu taśmy jest regulowana i musi być dostosowana do prędkości pakowania. Możemy przyjąć, że dla  pieczywa  o  wymiarach  120  x  120  x  400  mm  wydajność linii będzie w granicach 25-30 gotowych opakowań na  minutę,  czyli  około  1500-1800  opakowań na godzinę. Krojenie pieczywa odbywa się w sposób precyzyjny. Pokrojone pieczywo  wychodzące  spod  głowicy  krajalnicy, przechwytywane  jest  przez  elektromechaniczny system rozładunkowo-załadunkowy mod. CA, zsynchronizowany z krajalnicą i pakowaczką. Za jego pośrednictwem, pokrojone  pieczywo  trafia  na  taśmę  transportową pakowaczki  poziomej  mod.  COR-2-SP.  Taśmę   transportową   stanowią   pojedyncze moduły  wyposażone  w  system  chwytaków zapobiegających  przewracaniu  się  poszczególnych kromek. Formowanie   opakowania   odbywa   się z  bębna  folii.  Tuż  przed  jego  ostatecznym zamknięciem   (zgrzaniem   poprzecznym) do wnętrza opakowania może być wtryskiwany  alkohol,  który  zapobiega  rozwojowi bakterii i pleśni. Po tej fazie następuje ostateczne  zamknięcie  opakowania  w  sposób gwarantujący jego hermetyczność. Tak zapakowane  pieczywo  trafia  na  taśmę  rozładunkową  a  następnie  bezpośrednio  do koszy transportowych.

W razie potrzeby na końcu linii (już po zapakowaniu) można dodatkowo dostawić automatyczną  klipsiarkę.  Nałożony  dodatkowo  klips  pozwoli  na  wielokrotne  otwieranie  i  zamykanie  opakowania.  W  tym przypadku należałoby wydłużyć opakowanie w stosunku do pakowanego produktu i linię dodatkowo wyposażyć w system odsysania powietrza z wnętrz opakowania.

Drugie  rozwiązanie  przeznaczone  jest  do  krojenia i pakowania w torebkę wszystkich odmian pieczywa foremkowego,  w  tym  również  tostowego.  Dla  pieczywa o  wymiarach  120  x  120  x  400  mm  wydajność  wynosi 10-13 opakowań na minutę, czyli około 600-800 opakowań na godzinę. Pieczywo załadowywane jest na taśmę transportową  krajalnicy  automatycznej  mod.  150  N z nożami trakowymi. I tu jak poprzednio pokrojone pieczywo  jest  przechwytywane  przez  specjalny  system. W momencie kiedy chleb znajdzie się na wysokości automatycznie otwartej torebki, wkładany jest do jej wnętrza  przez  pneumatyczny  popychacz.  Kolejne  torebki pobierane  są  w  sposób  automatyczny  ze  stacji  magazynowania.  Na  tak  zapakowaną  torebkę  zakładany  jest klips,  na  którym  drukowana  lub  wytłaczana  jest  data. Zakładanie klipsa może odbywać się w sposób automatyczny lub półautomatyczny. Każdy zainteresowany otrzyma materiał filmowy (DVD lub   CD)   prezentujący   pracę   poszczególnych   urządzeń i kompletnych linii automatycznych. Zachęcamy do współpracy z nami i gwarantujemy, że dostarczony materiał firmowy pozwali każdemu na dokładne zapoznanie się z pracą i sposobem funkcjonowania naszych urządzeń

Nasi partnerzy

 • logo3.jpg
 • logo5.jpg
 • logo8.jpg
 • logo12.jpg
 • logo7.jpg
 • logo2.jpg
 • logo1.jpg
 • logo4.jpg
 • logo11.jpg
 • logo10.jpg
 • logo9.jpg
 • logo6.jpg