Autor: IRPOL, dla - Przegląd Piekarski i Cukierniczy - sierpień 2006
Zachowanie świeżości i jakości pieczywa, w odniesieniu do wzrastających wymagań klientów, stanowi bardzo ważny aspekt w funkcjonowaniu piekarni na rynku. Producenci pieczywa stale dążą do poszerzania rynków sprzedaży przy jednoczesnym zachowaniu najlepszych parametrów produktu, czyli świeżości i higieny. Tym samym temat krojenia i pakowania nabiera wyjątkowego znaczenia.
W tej dziedzinie firma IRPOL oferuje na polskim rynku włoskie urządzenia firmy Gasparin, mającej 40-letnie doświadczenie w produkcji krajalnic i pakowaczek oraz linii specjalnych o szczególnym profilu produkcyjnym. Systemy krojenia i pakowania to rozległy temat, trudno byłoby w jednym artykule omówić szczegółowo wszystkie możliwe rozwiązania i poszczególne urządzenia znajdujące się w naszej ofercie. Dlatego pokrótce przypomnimy podział urządzeń (znajdujących się w naszej ofercie) ze względu na ich rozwiązania techniczne i przeznaczenie. Nieco dłużej zatrzymamy się przy dwóch pozycjach, a mianowicie liniach automatycznych, które ostatnio wzbudzają zainteresowanie naszych klientów. Wśród krajalnic z nożami trakowymi znajdują się krajalnice półautomatyczne i automatyczne o zróżnicowanym stopniu wydajności od 300 do 1200 szt./h. Krajalnice z nożami taśmowymi są zdecydowanie propozycjami o charakterze przemysłowym, ich wydajności są wysokie i zaczynają się od 1700 szt./h. Przeznaczone są do piekarni, w których kroi się znaczne ilości pieczywa w krótkim czasie.
Krajalnice do cięcia poziomego przeznaczone do krojenia poprzecznego, np. hamburger lub hot dogi, cięcie może być kompletne, czyli rozdzielające bułkę na dwie oddzielne części lub cięcie niepełne, czyli dwie części bułki z jednej strony pozostają spójne(część łącząca grubości 1-2 mm).
Pakowaczki znajdujące się w naszej ofercie ze względu na sposób pracy i typ pakowania dzielimy na:
- pakowaczki tunelowe – półautomaty i automaty do folii termokurczliwej polietylenowej lub polipropylenowej przeznaczone do pakowania zarówno wyrobów piekarskich jak i cukierniczych,
- pakowaczki typu FLOW PACK, czyli poziomego pakowania, przeznaczone do różnego typu produktów, występujące w wielu modelach różniących się wydajnością, wyposażeniem w zależności od specyfiki produktu przeznaczonego do pakowania,
- pakowaczki pionowe przeznaczone głównie do pakowania bułek po kilka sztuk w jednym opakowaniu.
Uzupełnieniem naszej oferty są klipsiarki zamykające torebkę.
Wśród nich rozróżniamy:
- klipsiarki pneumatyczne – manualne,
- klipsiarki pneumatyczne – półautomatyczne,
- klipsiarki pneumatyczne – automatyczne.
We wszystkich typach możliwe jest drukowanie lub wybijanie daty na klipsie. Do piekarni o charakterze przemysłowym skierowana jest nasza oferta linii automatycznych. Wszędzie tam, gdzie ważną rolę odgrywają czas krojenia i pakowanie pieczywa, a przede wszystkim duże znaczenie ma jakość i klasa opakowania, propozycja ta powinna spotkać się z zainteresowaniem.
Proponujemy dwa rozwiązania:
- krojenie i pakowanie na pakowaczce typu FLOW PACK,
- krojenie i pakowanie w torebkę.
Pierwsze rozwiązanie przeznaczone jest do krojenia i pakowania pieczywa tradycyjnego, potocznie zwanego „chlebem baltonowskim” jak również wszystkich odmian pieczywa foremkowego z pieczywem tostowym włącznie.Pieczywo załadowywane jest na taśmę transportową krajalnicy automatycznej mod. 1700 o nożach taśmowych. Prędkość przesuwu taśmy jest regulowana i musi być dostosowana do prędkości pakowania. Możemy przyjąć, że dla pieczywa o wymiarach 120 x 120 x 400 mm wydajność linii będzie w granicach 25-30 gotowych opakowań na minutę, czyli około 1500-1800 opakowań na godzinę. Krojenie pieczywa odbywa się w sposób precyzyjny. Pokrojone pieczywo wychodzące spod głowicy krajalnicy, przechwytywane jest przez elektromechaniczny system rozładunkowo-załadunkowy mod. CA, zsynchronizowany z krajalnicą i pakowaczką. Za jego pośrednictwem, pokrojone pieczywo trafia na taśmę transportową pakowaczki poziomej mod. COR-2-SP. Taśmę transportową stanowią pojedyncze moduły wyposażone w system chwytaków zapobiegających przewracaniu się poszczególnych kromek. Formowanie opakowania odbywa się z bębna folii. Tuż przed jego ostatecznym zamknięciem (zgrzaniem poprzecznym) do wnętrza opakowania może być wtryskiwany alkohol, który zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni. Po tej fazie następuje ostateczne zamknięcie opakowania w sposób gwarantujący jego hermetyczność. Tak zapakowane pieczywo trafia na taśmę rozładunkową a następnie bezpośrednio do koszy transportowych.
W razie potrzeby na końcu linii (już po zapakowaniu) można dodatkowo dostawić automatyczną klipsiarkę. Nałożony dodatkowo klips pozwoli na wielokrotne otwieranie i zamykanie opakowania. W tym przypadku należałoby wydłużyć opakowanie w stosunku do pakowanego produktu i linię dodatkowo wyposażyć w system odsysania powietrza z wnętrz opakowania.
Drugie rozwiązanie przeznaczone jest do krojenia i pakowania w torebkę wszystkich odmian pieczywa foremkowego, w tym również tostowego. Dla pieczywa o wymiarach 120 x 120 x 400 mm wydajność wynosi 10-13 opakowań na minutę, czyli około 600-800 opakowań na godzinę. Pieczywo załadowywane jest na taśmę transportową krajalnicy automatycznej mod. 150 N z nożami trakowymi. I tu jak poprzednio pokrojone pieczywo jest przechwytywane przez specjalny system. W momencie kiedy chleb znajdzie się na wysokości automatycznie otwartej torebki, wkładany jest do jej wnętrza przez pneumatyczny popychacz. Kolejne torebki pobierane są w sposób automatyczny ze stacji magazynowania. Na tak zapakowaną torebkę zakładany jest klips, na którym drukowana lub wytłaczana jest data. Zakładanie klipsa może odbywać się w sposób automatyczny lub półautomatyczny. Każdy zainteresowany otrzyma materiał filmowy (DVD lub CD) prezentujący pracę poszczególnych urządzeń i kompletnych linii automatycznych. Zachęcamy do współpracy z nami i gwarantujemy, że dostarczony materiał firmowy pozwali każdemu na dokładne zapoznanie się z pracą i sposobem funkcjonowania naszych urządzeń